PRELIMINARY PROGRAM

Click here to get the detailed version!

  Sunday 16th September

Room A

(Phitecusa)

 

16:30

Registration

18:30

Opening Ceremony

19:00

S.V. Albers (GER)

20:00

Welcome Reception

 

Monday 17th September

Room A

(Phitecusa)

Room B

(Primavera)

9:00

Microbial ecology

9:00

K1

B.P. Hedlund (USA)

9:30

OS1

D. Daffonchio (SAU)

9.50

OS2

M. Lopez-Fernandez (GER)

10:10

OS3

L. Prochàzkovà (CZE)

10:30

Coffee Break

11:00

Physiology and Metabolism

Genomic and Gene Expression

11:00

K2

M.W. Adams (USA)

K3

D. Soll (GER)

11:30

OS4

T. Oshima (JPN)

OS7

A. Fomenkov (USA)

11:50

OS5

K. Hagoiwara (USA)

OS8

E. Toksoy Oner (TUR)

12:10

OS6

L. Huang (CHN)

OS9

T. Kanai (JPN)

12:30

Terrace - Group Photo

Lunch
Editorial Members
of Extremophiles Journal Lunch

14:00

Biotechnology of extremophiles

Astrobiology and analogs of other planets

14:00

K4

G. Antranikian (GER)

K5

D. Giovannelli (JPN)

14:30

OS10

P. Golyshin (UK)

OS12

A. Antunes (UK)

14:50

OS11

A. Bellack (GER)

OS13

P. Di Donato (ITA)

15:10

FH1 N. Guiliani (CHL)

FH3 H. Laurent (UK)

FH2 A. B. Kusuma (UK)

FH4 Z. Harrold (USA)

15.30

Coffee Break

16:00

Evolution and adaptation

to extreme conditions

Biotechnology of extremophiles

16:00

OL1

M. Podar (USA)

OL2

T. Tamura (JPN)

16:30

OS14

J. Di Ruggiero (USA)

OS16

A. Soares Rosado (BRA)

16:50

OS15

M. Yakimov (ITA)

OS17

O.F. Restaino (ITA)

17:10

FH5 C. Gonzalez (CHL)

FH7 C. de Carvalho (POR)

FH6 L. Blanchard (FRA)

FH8 S. Christel (SWE)

17:30

Microbial ecology

Virus & CRISPRs

17:30

K6

O. Golyshina (UK)

K7

M. White (UK)

18:00

OL3

N. Ravin (RUS)

K8

E. Koonin (USA)

18:30

OL4

G. Erauso (FRA)

K9

M. Terns (USA)

19:00

OS18

A. Romanì (ESP)

OS19

V. Da Cunha (FRA)

19:20

End

19:15-20:00 Meeting of the International Society for Extremophiles-ISE

 

Tuesday 18th September

Room A

(Phitecusa)

Room B

(Primavera)

   

09:00
12:00

Excursion

12:30

Lunch

14:00

Evolution and adaptation to extreme conditions

Genomic and Gene Expression

14:00

K10

A. Ventosa (ESP)

OL5

H. Becker (FRA)

14:30

OS20

N. Birkeland (NOR)

OS22

G. Michoud (SAU)

14:50

OS21

F. Sterpone (FRA)

OS23

E. Peeters (BEL)

15:10

FH9 L. Lemmens (SWE)

FH11 C. Ciniglia (ITA)

FH10 S. Filker (GER)

FH12 S.J. Davis (UK)

15:30

POSTER SESSION & Coffee break

(odd numbers and FH1-FH12)

17:30

DNA replicat. & repair

Polar environments

17:30

K11

M. Ciaramella (ITA)

K13

J.M. Blamey (CHL)

18:00

K12

Y. Ishino (JPN)

K14

M.M. Corsaro (ITA)

18:30

OS24

R.J. Stanley (USA)

OS26

K.E. Kendrick (UK)

18:50

OS25

I. Cann (USA)

OS27

S. Archer (NZL)

19:10

FH13 Y. Shen (CHN)

FH14 M. Mangiagalli (ITA)

19:20

End

       

 

Wednesday 19th September

Room A

(Phitecusa)

Room B

(Primavera)

9:00

Physiology and Metabolism

9:00

K15

C. Vetriani (USA)

9:30

OS28

P. Schonheit (GER)

9:50

OS29

M. Jebbar (FRA)

10:10

FH15 M. Basen (GER)

FH16 I. Kublanov (RUS)

10:30

Biotechnology of extremophiles

Microbial ecology

10:30

FH17 S. Fusco (ITA)

FH19 O. Vilhelmsson (ISL)

FH18 J. Mertens (SA)

FH20 L. Cycil (PAK)

10:50

POSTER SESSION & Coffee break

(even numbers)

12:50

Lunch

14:20

OL6

A. Sunna (AUS)

OL7

P. Amato (FRA)

14:50

OS30

E.L.J. Watkin (AUS)

OS32

Z. Xie (CHN)

15:10

OS31

N.M. Mesbah (EGY)

OS33

J. Macalady (USA)

15:30

Coffee Break

16:00

Physiology and Metabolism

Astrobiology and analogs of other planets

16:00

K16

H. Atomi (JPN)

K17

S. DasSarma (USA)

16:30

OS34

B. Siebers (GER)

OS37

S. Onofri (ITA)

16:50

OS35

H. Hemmi (JPN)

OS38

M. Macey (UK)

17:10

OS36

A. Daebeler (AUT)

OS39

N. La Rocca (ITA)

17.30

End

20:45

Banquet and Awards Ceremony (Poster and ISE)


Thursday 20th September

Room A

(Phitecusa)

9:00

Biotechnology of extremophiles

9:00

K18

R. Kelly (USA)

9:30

OS40

A. Fontana (ITA)

9:50

OS41

P. DasSarma (USA)

10:10

OS42

P. Contursi (ITA)

10:30

Microbial ecology

10:30

K19

C. Schleper (GER)

11:00

Coffee Break

11:30

Closing 1

D. Cowan (SAR)

12:15

Closing 2

M. Voytek (USA)

13:00

Closing Ceremony

13:30

End